• logo

Profesor Koronacki o NEKST dla Europejskiego Lunchu - PR Czwórka

Wyszukiwarka Nekst ułatwi nam życie

(Polskie Radio Czwórka, 13.01.2014, artykuł)

- Mamy zupełnie inne technologie i założenia niż w przypadku wyszukiwarek anglojęzycznych, dlatego to będzie naprawdę dobra rzecz - opowiada w Czwórce Jacek Koronacki z PAN, członek zespołu nagrodzonego w konkursie "Eurosymbol Innowacji".

(...)

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się jeden współfinansowany z funduszy programu "Innowacyjna Gospodarka". Jest to inteligentna wyszukiwarka internetowa "Nekst".

Czytaj i słuchaj w serwisie Polskiego Radia.

Print

NEKST w Komputer Świat

Nekst: będzie pierwsza wyszukiwarka polskich dokumentów. Czy zdetronizuje Google’a?

(Komputer Świat, 2014/01, artykuł)

Naukowcy z Warszawy i Wrocławia chcą nam ułatwić dostęp do miliarda polskich dokumentów umieszczonych w sieci. Wyszukiwarkę Nekst zobaczymy w internecie w połowie 2014 roku.

Internet puchnie jak drożdżowe ciasto. Każdego dnia przybywa w nim nowych stron WWW i dokumentów zawierających mniej lub bardziej istotne informacje. Dzisiaj właściwie żaden internauta nie wyobraża sobie korzystania z sieci bez narzędzi zwanych wyszukiwarkami. Bezapelacyjna dominacja Google na tym polu nie oznacza jednak wcale, że jest to wyszukiwarka doskonała, która spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników internetu. Dlatego polscy naukowcy postanowili przygotować dla internautów alternatywę, której na imię Nekst.

Czytaj więcej w Komputer Świat

Print

Nagroda Eurosymbol 2013

 


Instytutowi Podstaw Informatyki PAN

został przyznany tytuł

EuroSymbol 2013

w kategorii Innowacji

w związku z realizacją projektu
wyszukiwarki NEKST
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Print

More Articles ...